Książka 100 dni operacji łódzkiej 1914 roku na łamach ówczesnej prasy skierowana jest do pasjonatów Wielkiej Wojny 1914-1918. Stanowi kompilację wycinków prasowych z pięciu ówczesnych dzienników: "Gazety Wieczornej", "Nowej Gazety Łódzkiej", "Nowego Kurjera Łódzkiego", "Prądu" oraz "Rozwoju", dotyczących walk, jakie toczyły się w okolicach Łodzi od sierpnia do grudnia 1914 roku. Ówcześni dziennikarze pisali nie tylko o ruchach rosyjskich i niemieckich wojsk, ale także o problemach, z jakimi musieli się borykać mieszkańcy Łodzi i okolic na skutek działań wojennych prowadzonych na tych terenach.Informacje, których kiedyś nie sposób było znaleźć w podręcznikach czy historycznych opracowaniach, przez lata zachowały się w archiwalnej prasie. Sięgnięcie do takiego skarbca okazało się bezcenne. Autor opracowania - Andrzej Jan Braun - dokonał solidnej kwerendy prasowej, by umożliwić czytelnikowi poznanie tamtych wydarzeń bezpośrednio z pierwszej ręki, czyli od ówczesnych dziennikarzy publikujących informacje o tym, co działo się na linii frontu oraz o tym, jak wyglądało życie mieszkańców pobliskich miejscowości.Książkę wzbogacają liczne archiwalne zdjęcia i pocztówki, które w zdecydowanej większości znajdują się w kolekcji Autora
UKD:
94(438).078
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
100 na 100 : antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości "Sto na sto : antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości"
POZ/ODP:
twórcy komiksów: Katarzyna Babis [i 29 pozostałych] ; autorzy artykułów publicystycznych: Wojciech Birek [>>] [i 7 pozostałych] ; pomysł i koordynacja projektu Tomasz Biernacki.
ADRES WYD.:
Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, copyright 2018.
100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowa publikacja historyczna wydana przez WSiP S.A., stworzona przy współpracy wybitnych rysowników, scenarzystów i historyków. Ten unikatowy zbiór komiksów powstał by uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz uhonorować uczestników tamtych wydarzeń.Historia Polski, ukazana w formie kolorowych komiksów, zamknięta w jednej książce to jedyna taka na rynku publikacja, zachwycająca różnorodnością stylu, estetyki i słowa. Podana w nowoczesny sposób, zainteresuje każdego czytelnika!Antologia to: 17 komiksów historycznych stworzonych przez prawie 30 rysowników i scenarzystów - artystów światowego formatu, takich jak m.in. Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Zbigniew Kasprzak, Marek Szyszko i Andrzej O. Nowakowski. Komiksy to nie tylko graficzna opowieść o walce o niepodległość, ale również tło historyczne tych wydarzeń; więcej niż komiks - Antologia zawiera również 8 artykułów autorstwa wybitnych historyków, pisarzy, językoznawców, badaczy, twórców i krytyków komiksu, będących cennym uzupełnieniem przedstawionych historii; wstępy historyczne do każdego komiksu, które - poszerzają wiedzę historyczną czytelnika; notki biograficzne przed każdym komiksem, przybliżające sylwetki rysowników i autorów scenariuszy.Historia zaklęta nie tylko w rysunkach, ale również w typografii - dzięki wykorzystaniu w komiksie odkrytej niedawno czcionki Brygada 1918, pochodzącej z 1928 roku.
UKD:
821.162.1-93 94(438).078 94(438).081
PRZEZNACZ.:
Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, miłośników historii i komiksu.
UWAGI:
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Oznaczenie odpowiedzialno?ci ze strony redakcyjnej. Na stronie redakcyjnej: Publikacja [>>] dostosowana do potrzeb szkolnych. Scenariusze lekcji z wykorzystaniem komiksów na lekcjach języka polskiego, historii, WOS i na godzinach wychowawczych znajdują się na stronie komiks100na100.pl.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Antologia najważniejszych świadectw stanu wojennego zebranych przez KARTĘ. Zawiera zarówno indywidualne relacje osób doświadczających skutków tamtych wydarzeń: internowanych, konspiratorów, zwykłych ludzi, jaki i fragmenty "zbiorowego dziennika stanu wojennego" (stworzonego przez podziemne środowisko KARTY w 1982 roku). Teksty ułożono w chronologiczną całość, która staje się próbą interpretacji ówczesnej rzeczywistości, pozwala także dotknąć jej najbardziej dramatycznych wymiarów. Do książki dołączone jest kalendarium przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego oraz kalendarium najważniejszych zdarzeń z okresu 13 grudnia 1981 - 31 grudnia 1982.
UKD:
94(438).083.3"1981/1983"
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
To wybór najpiękniejszych, najciekawszych i najbardziej intrygujących myśli o miłości, autorstwa wybitnych artystów, myślicieli, polityków i innych znanych postaci.Czasem, by wyrazić uczucie, brakuje słów, a wtedy warto sięgnąć po aforyzmy, które z właściwa sobie lapidarnością trafiają w samo serce, czyli... prosto w serce.
UKD:
82-84
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Pierwsza antologia świadectw Polaków, którzy do sowieckich łagrów trafili po 1944 roku z powodu przynależności do podziemia niepodległościowego i zbuntowali się tam w warunkach - wydawałoby się - uniemożliwiających jakikolwiek opór. O łagrowym życiu i buncie opowiadają współorganizatorzy, uczestnicy i świadkowie powstań w łagrach Workuty, Norylska i Kingiru w 1953 i 1954 roku. Dzięki relacjom więźniów, nagrywanych jeszcze w latach 90., możemy poznać "z pierwszej ręki" historię dotąd prawie nieznaną.Ciążyło, że mam wyrok 20 lat. Po tym, co się zobaczyło po paru miesiącach, te 20 lat nabierało strasznego wymiaru. Pół roku - myślałem - rany boskie, dopiero pół roku, co dalej?Józef Halski (więzień łagru w Norylsku)W życiu udało mi się dwa razy przeżyć chwilę szczęścia. Pierwszą, kiedy udało mi się zostać żołnierzem Armii Krajowej, a drugi moment szczęścia - kiedy wyszedłem z sowieckiego obozu zagłady na wolność.Janusz Guttry (więzień łagru w Workucie)
UKD:
94(438).083.5 929-051(438)"19"
UWAGI:
Mapy na wyklejkach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Ewa Pirce, Emilia Szelest, Ana Rose, Anna Fobia, Małgorzata Kasprzyk, Lilianna Garden, Noemi Vain, D. [>>] B. Foryś, Aga Kalicka, Camille O`Naill, Magdalena Lisiecka, Anna Langner, Kamila Malec, Francesca Vulneratus, Anna Tuziak, Ludka Skrzydlewska, K. C. Hiddenstorm, Rain Winter, Justyna Szumańska ; [Grupa Literacka Ailes].