WYDARZENIA W TEJ KSIĄŻCE SĄ OPARTE NA FAKTACH. PRAWDA BYWA BARDZIEJ PRZERAŻAJĄCA OD NAJWYMYŚLNIEJSZEJ FIKCJI.
CZŁOWIEK JEST ZDOLNY DO WSZYSTKIEGO.
Ilse Koch dokonała okrutnych czynów. Wiedźma z Buchenwaldu w wyjątkowo bestialski sposób znęcała się nad więźniami, była jedną z najbardziej odrażających sadystek w historii. W willi Kochów odnaleziono wyroby z ludzkiej skóry.
CO SPRAWIŁO, ŻE UROCZA DZIEWCZYNA STAŁA SIĘ WYRAFINOWANĄ SADYSTKĄ?
ZASKAKUJĄCE, JAK ŁATWO CZŁOWIEK ADAPTUJE SIĘ DO ZMIAN.
UKD:
821.162.1-3 929-051(430)
UWAGI:
Na okładce: Historia Ilse Koch, komendantowej nazistowskiego obozu, której okrucieństwo stało się legendą
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 001351 od dnia:2022-06-22 Przetrzymana, termin minął:
Opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłuOporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda działalność, która stwarzała wrażenie, że więźniowi pozostało coś z dawnej osobowości i indywidualności.KL Auschwitz to bezmiar ludzkiego cierpienia, poniżenie, rozpad osobowości iheroiczne próby ocalenia własnej tożsamości. Świat odwróconego Dekalogu. Światodwróconych ludzkich wartości. Świat bez nadziei, bez litości dla innych, świat bez Boga.Przykazaniami tego świata było: "zabijaj", "kradnij" albo też "mów fałszywe świadectwo".Trzeba było niezwykłego męstwa, charakteru i opanowania, żeby być po prostuczłowiekiem, kiedy przychodził głód, praca ponad siły, groźby i szantaże. Próba przeżycia wwarunkach panujących w KL Auschwitz bez zeszmacenia się, już była bohaterstwem.Opowiemy o ludziach, którzy będąc tylko ziarnkami piasku rzuconymi w tryby wielkiej machiny terroru, potrafili skutecznie dobro przeciwstawić złu i tą drogą ocalić miłość, wiarę i nadzieję tam, gdzie inni zatracili nawet swoje człowieczeństwo.Ochotnik do piekłaWITOLD PILECKIBohater heroicznego czynuMAKSYMILIAN KOLBEZapomniany troskliwy lekarzJÓZEF BELLERTAnioł z AuschwitzSTANISŁAWA LESZCZYŃSKA"Pielęgniarka" z misjąIRENA WIŚNIEWSKAKrokusyBRONISŁAW CZECHBokser, śmierć i szczęścieTADEUSZ "TEDDY" PIETRZYKOWSKIObozowa podpora duchowaSABINA NAWARAUciekinierzy z Auschwitz
UKD:
94(100)"1939/1945":341.322.5 94(438).082.2
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 333-343.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Nie powinienem był wracać na wyspę, a jednak wróciłem - bohater Burzy, Andreas, po śmierci przybranego ojca odwiedza wyspę u wybrzeży Norwegii, gdzie spędził dzieciństwo i dorastał. Uporządkowania wymaga nie tylko dom, ale i wspomnienia. Wiele w nich pytań i niejasności: kim byli rodzice, dlaczego tak nagle zniknęli, co było przyczyną ucieczki jego siostry Minny?
Po latach Andreas odnajduje tę samą społeczność wyspy, niechętną wobec obcych i strzegącą swoich tajemnic. jedna z nich to nazistowskie związki dawnego właściciela, zapamiętałego botanika i eksperymentatora, założyciela robotniczej kolonii i sanatorium, w którym przeprowadzano dziwne doświadczenia, również na dzieciach.
Sem-Sandberg, znany z mistrzowskiego budowania fabuł z wydarzeń rzeczywistych, sięga i tu do historii. Opowiadając o wyspie, tworzy na jej niewielkiej przestrzeni i w zmieniających się planach czasowych świat, który pochłania czytelnika, zafascynowanego tajemnicą od pierwszej do ostatniej strony książki.
UKD:
821.113.6-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kiedy mały Pierrot zostaje sierotą, zmuszony jest opuścić rodzinny dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a druga wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem. To Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpiecznego nowego świata: świata terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec.
UKD:
821.111(417)-93
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Opowieść o grupie ludzi, których młodość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy. Młoda Żydówka o niezwykłym talencie malarskim, policjant usiłujący zachować prawość w okrutnych czasach, majętny mężczyzna zarażony ideą nazizmu i człowiek ogarnięty ezoterycznym szaleństwem to bohaterowie powieści, którzy próbują odnaleźć się nowej rzeczywistości. Kiedy nadchodzą rządy Hitlera, żadne z nich nie spodziewa się, że właśnie narodziło się czyste zło. To historia o powstaniu III Rzeszy, jej związkach z okultyzmem i żądzy władzy tak wielkiej, że doprowadza do najokrutniejszej wojny w dziejach ludzkości i tragedii milionów istnień.
UKD:
821.162.1-311.2
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 614313 od dnia:2025-01-17 Przetrzymana, termin minął:
"Córka nazisty" to przejmująca powieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć. O strasznych czasach II wojny światowej i o miłości na przekór wszystkiemu. O dzieciach, które nie powinny odpowiadać za winy swoich rodziców.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Na okładce: Tkwi we mnie gen zła. Nigdy go nie odpokutuję.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Miasto czarnych mundurów, mrocznych myśli, odrażających czynów. Miasto honorowych ludzi, gestów poświęcenia, odruchów dobra. Lata trzydzieste XX wieku. Młodziutka Ingrid wiedzie zwyczajne i szczęśliwe życie w niemieckich Pyrzycach. Wychowywana z dala od nazistowskiej doktryny, z poszanowaniem dla drugiego człowieka, otwarta na wielokulturowość, nie pojmuje tego, co się dzieje w Trzeciej Rzeszy. Kiedy umiera jej babcia, która dotychczas roztaczała nad nią parasol bezpieczeństwa, dziewczyna musi szybko wydorośleć. Zaraz potem w jej życiu pojawiają się mąż i córki, a na horyzoncie - widmo wojny. Ingrid jeszcze nie wie, z czym przyjdzie jej się mierzyć. Do jakich czynów będzie musiała się posunąć, by uratować to, co dla niej najcenniejsze? Kim będzie musiała się stać, by ocalić ułudę normalności? I jaki ma w tym wszystkim udział kobieta o białych oczach? To nie jest opowieść o miłości, choć czuć ją między wierszami, lecz opowieść o zbrodniach, choć nie tak oczywistych, jak mogłoby się wydawać.
UKD:
821.162.1-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000019 od dnia:2024-12-19 Przetrzymana, termin minął:
Chciałam być wolna - wyznała cicho Rosa. - Nawet jeśli tylko przez kilka minut. To może być wszystko, co mi pozostało.
1936, NAZISTOWSKI BERLIN Liesel Scholz mieszka w pięknym domu w Berlinie. Jej życie jest pełne przywilejów i bezpieczne, dzięki pracy jej ojca, chemika, dla nowego rządu. Przypadkowe spotkanie z Rosą, córką ich żydowskiej gosposi, potwierdza obawy Liesel, że coś jest nie tak. Że brutalne zasady nazistowskiego rządu są okrutne, a inni wokół niej nie są tak bezpieczni jak ona. Liesel nieopatrznie zgadza się jej pomóc. Nawet jeśli będzie to oznaczało narażenie na niebezpieczeństwo wszystkich, których kocha.
1946, FRANKFURT Młody amerykański kapitan, Sam Houghton, przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć prominentnych nazistów i doprowadzić do ich procesów. Zatrudnia piękną, ale smutną tłumaczkę o imieniu Anna. Stają się sobie coraz bliżsi, jednak kapitan nie może przestać myśleć o tym, co przydarzyło się Annie podczas wojny. Wszystko dlatego, że Anna ma swoje sekrety, które wiążą ją z Berlinem i partią nazistowską.
UKD:
821.111-3
UWAGI:
Na okładce: Genialna opowieść o wielkiej odwadze i miłości, osadzona w rozdartym wojną Berlinie.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Felix Landau lubił przesiadywać na balkonie okazałej willi i strzelać do przechodzących Żydów. W listach miłosnych do żony szczegółowo opisywał sadystyczne czyny, jakich się dopuścił. Brał też udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3 na 4 lipca 1941 we Lwowie.
Landau to zbrodniarz nazistowski, który organizował pracę Żydów w Drohobyczu. Na jego łasce był Bruno Schulz, którego nazista zmusił do namalowania w swojej willi obrazów inspirowanych baśniami. Wkrótce to za jego sprawą, Schulza spotkała okrutna śmierć.
U boku wiernie towarzyszyła Landauowi ukochana Gertrude. Urządzała z nim wystawne przyjęcia w drohobyckiej willi, w dzielnicy oddzielonej od getta aleją jabłonek i ładnych domów. Gertrude szybko znalazła się pod wpływem Feliksa.
TO HISTORIA O SADYSTACH, KTÓRZY NIE COFNĘLI SIĘ PRZED NICZYM.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Na okładce podtytuł: Powieść na faktach o życiu nazisty Feliksa Landaua. Na okładce: Felix to anioł, nie człowiek. Anioł śmierci.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni